Mirek Paleček

Mirek Paleček Mirek Paleček
Kontaktní telefon 603 427 627
Kontaktní e-mail mirekpalecek@volny.cz
Webové stránky http://www.volny.cz/mirekpalecek
Hudební sklepy ↓ koncerty viz níže ↓

Miroslav Paleček – „Každej je nějakej“

V originální interpretaci zazní písně z připravovaného CD „JEŽKÁRNY“, dále pak písně, které se z různých důvodů nestaly součástí repertoáru dvojice PaJ. Za dobu jejich společného hraní se podařilo Mirkovi nashromáždit dost nápadů a melodií, které mu textem laskavě obohatili I. Jahelka, J. Fousek, M. Kuželka, dokonce se odhodlal textově podílet i sám. Nechybí ani připomínka tvorby PaJ – Hele lidi, Prodavač limonád atp., dostane se i na čerstvé novinky.

Nabídka PaJ – Hudební sklepy

Recitál legendární písničkářské dvojice PALEČEK A JANÍK, mapující společné muzicírování po vlastech českých od pražského jara 1968 přes Karlův most, kultovní divadlo SEMAFOR, PORTU, všechny možné kluby a divadelní sálky, až po dnešní Hudební sklepy. PaJ mají výdrž jako málokdo, a navzdory změnám počasí, režimu, i navzdory všeobecně špatné náladě slaví letos velice skromně 40 let spolu. Zkuste se k oslavám přidat, stále ještě udrží kytary v ruce, stále ještě mají prostřednictvím svých písniček co říct.

Věčné a vděčné hity – Hele lidi, Valčíček, Úsměv, Prodavač limonád, Mexiko, Petřínská rozhledna, Na Novej rok, TESCO, Na věky tu přeci nejsi…

Paleček Miroslav – 12. 11. 1945 Motyčín u Kladna
Janík Michael – 24. 7. 1945 Zábřeh na Moravě

P+J se seznámili na soutěži Talent 1967 v Praze, kde oba svorně neuspěli. Za pár dní se náhodou potkali na Václavském náměstí, a v restauraci U Pinkasů se rozhodli pro spolupráci a hlavně – pro vlastní tvorbu.

Zpočátku napsal Michael pár textů na písně Beatles, pak následovalo prvních 6 vlastních společných písní, které si doma nahráli na magnetofonu B4. Michael měl na starosti texty, Mirek muziku. V soukromém studiu v 5.p. v Lucerně si nechali vylisovat svou první LP desku v nákladu 4 ks! Nahrávky pak nabízeli v Mikrofóru, v divadle Rokoko, a nakonec uspěli v Semaforu u pánů Suchého a Šlitra.

Koncem roku 1968 se jejich píseň Hele lidi umístila v rozhlasové Houpačce na 2. místě za Krylovým Bratříčku zavírej vrátka, a po vystoupení v prosinci téhož roku v Obecním domě pro Klub spřízněných duší divadla Semafor jim nabídli spolupráci Šimek s Grossmannem v jejich Návštěvních dnech. Na prknech Semaforu se poprvé objevili 5. února 1969.

Mnozí o nich říkají, že jsou jednou z legend českého folku, a mají pravdu. Paleček s Janíkem začali éru novodobého českého písničkářství spolu s Hutkou, Kalandrou, Mertou, Krylem, Třešňákem a několika dalšími. Každý z nich trochu jinak, jedno ale měli společné. Schopnost oslovit generaci dnešních padesátníků a těch kolem.

P+J začínali na Karlově mostě v Praze, od r.1969 až donedávna působili v Semaforu. Už téměř 35 let vystupují po klubech, divadlech a jak sami říkají byli už asi všude a několikrát. A pořád se vracejí. S novými nápady a písničkami, kterých už složili téměř tři stovky. Od těch nejstarších a nejznámějších jako jsou Hele lidi, Úsměv, Valčíček, Hruška, Prodavač limonád, Čínský restaurant, Mexiko, Slušovická romance, Sbohem Slovensko až k těm novějším – Navěky tu přeci nejsi, Petřínská rozhledna, TESCO, Poslední tažení atd.

Z jejich písní, jakoby vypůjčených ze zapomenutých stránek dětství, venkovských luk a hájoven, nešťastně směšných lásek, vane průzračná jednoduchost, nerafinovaná přemýšlivost, lehounká melancholie a jemná úsměvnost. Žádná z nich nepostrádá vtip a šarm, a mnohé už v pravém slova smyslu zlidověly.

P+J nahráli a vydali 11 alb, a to nepočítáme jejich první soukromou LP desku z r.1968, kterou vydali nákladem 4ks. Samosebou řada jejich dalších písní figuruje na x různých folkových a country výběrech. Předstupují před posluchače, kteří mezitím dorostli, ale i před publikum, které je ještě pamatuje z jejich začátků. Zpívají zásadně a výhradně svoje vlastní písničky, u Mirka výjimku tvoří pouze Ježkárny, pár písní kamarádů a lidí, kterých si nesmírně váží, a v poslední době i písničky z tenisového prostředí, ke kterým mu napsal texty Ivo Jahelka.

P+J budou spolu hrát a zpívat jak říkají tak dlouho, dokud udrží kytary. Přesto, že od začátku jejich společného muzicírování k dnešním dnům dělí pány Palečka a Janíka víc jak 35 let, neztratili žádný ze svých největších trumfů. Vtip, nadhled a dokonalou samozřejmost. Jejich jednoduché, líbivé, nekomplikované melodie, vtíravé dvojhlasy a nadčasové texty nestárnou.mp3 ke stažení: 1945

Koncerty

Nepřipravují se žádné koncerty…